Ryszard Smoleń

Ryszard Smoleń ur. 1952 w Gdyni, z zawodu konserwator, zajmował się amatorsko fotografią w latach swojej młodości. Odnalazł pasję fotografowania czego dowodem są zdjęcia z Non-Stopu czy Cafe Liliput, na których znajdują się gwiazdy występujące w latach 70/71 na deskach popularnego Non-Stopu, który był kolebką polskiego rock&rolla.

Niewiele zachowało się zdjęć z okresu funkcjonowania popularnego Non-Stopu, dlatego zbiór jest unikatowy i warty zachowania. Na zdjęciach poza publicznością bawiącą się w rytmach rock&rolla odnajdziemy między innymi takie gwiazdy jak: Skaldowie, Krzysztof Klenczon, Breakout, Kubasińska, Nalepa, Baszta, Rama 111, Stańko, Jagiełło i wielu innych. Po zdigitalizowaniu zbioru okazało się, że w zbiorze znajdują się zdjęcia z dwóch innych trójmiejskich lokalizacji istotnych na rynku muzycznym - Kawiarni Społem Cafe Liliput z Gdyni oraz Restauracji Bursztynek również w Gdyni gdzie mieścił się fan klub Niebiesko-Czarnych.

Ponadto Pan Smoleń przekazał Fundacji wywołane w duzym formacie zdjęcia, swojego autorstwa, największych gwiazd polskiej estrady wraz z autografami ! Jego pasja niestety nie odnalazła kontynuacji, gdyż przerwała to obowiązkowa służba wojskowa. Po powrocie z wojska autor oddał się życiu rodzinnemu i nigdy już nie powrócił do fotografowania. Po ponad 30 latach, przypadkiem spotkał Prezesa Fundacji Sopockie Korzenie, którego znał z programów telewizyjnych i opowiedział o swojej kolekcji, którą było mu żal przez te wszystkie lata wyrzucić. Przekazał ją Fundacji Sopockie Korzenie.

Ryszard Smoleń został laureatem konkursu Wspomnienia Miłośników Rock’n’Rolla, gdzie jury doceniło jego wyjątkową kolekcję. Autor został również uhonorowany nagrodą specjalną Dziennika Bałtyckiego w ramach w/w konkursu. Fundacja Sopockie Korzenie zorganizowała wernisaż zdjęć autora w CH Manhattan w 2012 roku. W 2013 roku w Galerii Fotografii Manhattan w Gdańsku zdjęcia ponownie ujrzały światło dzienne w czasie wernisażu Mój Non-Stop 70/71.

W 2015 ze zdigitalizowanego zbioru powstała wystawa NON SOTOP Sopot, której premiera odbędzie się podczas Gali VI Konkursu Wspomnień Miłośników Rock&Rolla „KORZENIE ROCKA.”

 

Kolekcja Ryszarda Smolenia

Grzegorz Nagowski, Dariusz Boniewicz, Ryszard Przedsławski, Nadmorskie Kwiaty Przemysław Dyakowski, Rama 111 Bursztynek Gdynia, Andrzejki 1970 Maryla Rodowicz