Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu

Prezentujemy tu zbiór zdjęć autorstwa Marka Karewicza dotyczący Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W ramach współpracy z Ośrodkiem Karta w programie Archiwa Społeczne udało nam się zdigitalizować część tego wyjątkowego zbioru negatywów autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich fotografików. W sumie zdigitalizowano i zabezpieczono przed zniszczeniem ponad 3000 negatywów z okresu 1964-1988. Dzięki wspólnemu projektowi tak wielka cześć naszego dziedzictwa narodowego jakim jest muzyka rozrywkowa zostało ocalone od zniszczenia i zapomnienia. Mamy nadzieję, że z przyjemnością wybiorą się Państwo w sentymentalną podróż po Festiwalu w Opolu.

Z racji tak wielkiej rozpiętości czasowej nie byliśmy w stanie zidentyfikować, bądź poprawnie zidentyfikować całości zbioru i z tego miejsca zwracamy się do Państwa z prośbą o komentowanie opisanych bądź nie opisanych zdjęć. Zachęcamy do wspólnej podróży w czasie i wspomnieniach...

Marek Karewicz

Marek Karewicz (urodzony 28 stycznia 1938 roku) – to światowej sławy artysta fotografik, który w swojej pracy zawodowej wyspecjalizował się w fotografii muzyków, zwłaszcza jazzu i rock’n’rolla. O zdjęciach Karewicza – portretach najwybitniejszych muzyków świata - najwięksi znawcy fotografii mówią: Na zdjęciach instrumentalistów wykonanych przez Marka, słychać jak grają.

Marek Karewicz urodził się w 1938 roku w Warszawie. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Tomaszowie Mazowieckim. Karewiczowie przybyli do Tomaszowa z Warszawy po zakończeniu Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Tam ukończył Szkołę Podstawową (nr. 4 przy ul. Barlickiego), rozpoczął naukę w I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Mościckiego oraz zainteresował się fotografią. Pierwsze zdjęcie przedstawiające liść klonu Marek Karewicz wykonał na papierze światłoczułym bez użycia aparatu fotograficznego. W 1954 roku jako uczeń II klasy liceum przeprowadził się do odbudowującej się Warszawy. Tam zainteresował się muzyką, zaczął grać jazz na trąbce i kontrabasie. Pod koniec lat 50. poświęcił się wyłącznie fotografii. Przygotowanie zawodowe zdobył kończąc warszawskie liceum fotograficzne oraz Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Do dziś jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W 2012 roku został nagrodzony Fryderykiem za całokształt pracy twórczej, a w 2013 roku w czasie Festiwalu Roll’n’Rock 2013 otrzymał wyróżnienie Fenomena.

Marek Karewicz wykonał wiele ikonicznych fotografii. Zdjęcie Milesa Davies’a, najsłynniejszego muzyka jazzu (grał na trąbce), na jego życzenie zawisło na wieżowcu w Nowym Jorku. Archiwum fotograficzne M. Karewicza liczy 2 miliony zdjęć. Obecnie artysta przestał fotografować z powodów zdrowotnych, ale nadal jest czynny w swojej branży. Bierze udział w wydarzeniach krajowych w dziedzinie jazzu (festiwale, koncerty, prelekcje, odczyty), prezentuje swoje fotografie w wielu miastach w kraju i za granicą. Jego wystawa This is Jazz była prezentowana między innymi w Londynie, Berlinie, Buenos Aires oraz w kilkunastu polskich miastach. Wystawy 50 lat Big Beatu oraz Krzysztof Klenczon cieszą się równie dużą popularnością. Wszystkie powstały we współpracy z Fundacją Sopockie Korzenie (FSK). Niedawno artysta i Fundacja przygotowali wystawę poświęconą Czesławowi Niemenowi. Kolejnym etapem rozpoczętej współpracy jest zdigitalizowanie i opracowanie zbioru dotyczącego Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Powstaje również strona internetowa poświęcona Markowi Karewiczowi.

Marek Karewicz jest autorem ponad 400 okładek płyt winylowych polskich i zagranicznych wykonawców. W przyszłości FSK chciałaby je zgromadzić i zdigitalizować, gdyż obecnie posiada jedynie namiastkę tej gałęzi twórczości M. Karewicza.